A Kortalanul könyv társszerzője: Isha

Isha Kortalanul

Isha Singh Sawney, astanga jóga gyakorló, író, és elkötelezett kombucha-készítő, a Kortalanul könyv társszerzője otthonában mesélt az indiai Nicobar magazinnak, mi a közös gyakorlásában és az írásban. Ez a rövid portré felvillantja a Kortalanul könyv egyik legfőbb mondanivalóját is, miszerint a jóga nem elsősorban ászana, hanem életmód.

„Egy kicsit szétszórt gyerekkorom volt, sokat költöztünk. Az embereket sokszor sokkolja, amikor elmondom neki, hogy nem ötször, hatszor vagy nyolcszor váltottam iskolát, hanem tizenegyszer. A tinédzserkoromat az apám munkája miatt utazással töltöttem, a húszas éveimet szintén, csak ilyenkor már én magam kísérleteztem dolgokkal. Kijöttem az egyetemről, és rögtön bele is csöppentem az írói munkámba.

Aztán azt gondoltam, oké, egyelőre ennyi elég volt, rá kell jönnöm, mi történik az életemben. Elkezdtem szépirodalommal foglalkozni az újságíráson kívül, illetve a fermentálással. Az astangát is elkezdtem komolyabban venni.”

Isha az írásról

Az írás számomra teljes munkaidős tevékenység volt 5-6 évig. Mindent csináltam, tévés újságíró voltam, publikáltam magazinokban és hírlapokban is. Aztán szerettem volna jobban koncentrálni a szépirodalomra. Szerettem volna, ha egy kicsit lassabban alkotom meg az írást, ha egy kicsit nyugodtabban tudom csinálni. Szerettem volna, ha ennek keretének fel tudom fedezni, ki is vagyok valójában, egy kreatív folyamat keretében.

A szépirodalom olyan dolog, aminek valójában nincs vége. Ténylegesen kapálóztam és fuldokoltam, nem volt mentorom, aki vezessen ebben vagy tanárom, elolvastam pár könyvet, és próbáltam kitalálni, mi történik. Nagyon frusztráló volt, úgyhogy kellett csinálnom valamit, aminek rögtön van eredménye. Szóval elkezdtem fermentálni! Ó, ez tökéletes, gondoltam, a kombucha készen van két héten belül, megihatom és még finom is.

Isha a kombucháról

A kombucha egy fermentált ital. Teából készítik. Tea és cukor elegye szükséges hozzá alapként, amibe egy scobyt helyezünk. A scoby baktérium és élesztőgombák keveréke. Ezt hozzátesszük a tea alapunkhoz, és leviszi az édes tea ph-értékét. 24 fokon kell tartani egy-két hétig, ezalatt fermentálódik. A scobi felmelegíti a teát és a cukrot, ezáltal még több lesz belőle, és kombuchává fermentálódik.

Ahogy az érdeklődésem nőtt a kombucha iránt egyre többet kezdtem készíteni, és nagyon szerencsés vagyok, hogy van egy szuper csapatom, akik segítenek a kombucha készítésben. Két lány, akik főznek otthon, ezért értik, hogy működik a fermentálás, hogy mennyi ideig tartó fermentálástól milyen íze lesz a kombuchának. Vicces, mert az egyikük imádja, a másikuk utálja az ízét. Ezért mindig mondom is nekik, hogy meg kell kóstolják a kombuchát, mielőtt üvegbe zárjuk.

Isha Kortalanul ashtanga

Isha az astangáról

Körülbelül 10 éve jógázom. Egy ideig eltartott, míg rátaláltam az astangára, de amint elkezdtem, olyan volt, mintha haza érkeztem volna. Ez pontosan az, amit olyan régóta kerestem! Mert igazából az astanga nem az ászanáról szól, hanem arról, hogy jógikus életmódot élünk. Ami tudom, nagyon klisének hangzik. De ha az életedbe tudod integrálni a tanulságokat, amit levonsz gyakorlás közben a matracon, és replikálod őket a mindennapi életedben, akkor fölteszed magadnak azokat a kérdéseket, hogy hogyan tudom az életem kevésbé önző módon élni. Sok minden, amit csinálok, az magányos tevékenység. Az astanga a saját gyakorlásom a saját matracomon. Egy olyan dolog, amit magammal csinálok. Az írás ugyanilyen. Izolálod, szinte bezárod magad, és megkeresed azt a fegyelmet, amivel dolgozni tudsz. Nincs főnököd, nincs határidőd, nincs olyan, hogy már tegnapra meg kellett volna, hogy legyen. Magadnak kell alkotnod, és meg kell fegyelmezned magad, hogy ezt tudd tenni, teljesen egyedül, hogy elérj egy távolinak tűnő célt, mondjuk egy könyv befejezését, amit kitűzöl magadnak.

1200x628

A könyv hamarosan előrendelhető! Tervezett megjelenés 2020. december.

Bővebb információ a Kortalanul könyv facebook oldalán.

Bejegyzést összeállította: Horváth Eszter

Kortalanul – felépülés a betegségekből

1200x628

A Kortalanul egy jógi titkai a hosszú és egészséges élethez című könyvében Sharath Jois nemcsak azt árulja el, hogyan élhetünk hosszú, tartalmas, örömteli és egészséges életet, hanem mesél saját, sokszor küzdelmes életútjáról is, arról hogyan lett a szinte állandóan betegeskedő kisgyerekből a világ minden táján elismert jógaguru.

Részlet a könyvből:

„Gyerekkoromban sokat betegeskedtem és ez mérhetetlen szenvedéssel és fájdalommal járt. Bármit elkaptam, legyen az mandulagyulladás, sérv, reumás láz, illetve ennek következtében fellépő ezernyi fertőzés. Annyira beteges voltam, hogy az orvosok még a biciklizéstől is eltiltottak. Ez gyerekként nagyon elkeserített. A nagy álmom, hogy profi krikettjátékos legyek, hamar szertefoszlott, mivel ilyen állapotban esélyem sem volt bekerülni a helyi krikett csapatba.

Hosszú hónapokat töltöttem ágyhoz kötve különböző betegségekből lábadozva. Boldogtalan kiskamasz voltam. Csak arra vágytam, hogy a többi gyerekkel együtt játszhassak a szabadban.

 […]

1971 szeptember 29-én születtem Mysore városában, Dél-Indiában. Kisgyermekként Dzsamsedpurban éltem a szüleimmel és a nővéremmel. Gyakran utazunk azonban Mysore-ba, édesanyám szüleit meglátogatni. Abban az időben, anyai nagyapám, Pattabhi Jois, T. Krisnamácsárja szellemében oktatott főleg indiaikat astanga jógára, eltekintve néhány külföldi tanítványtól. Pattabhi Jois apja, a dédnagyapám, asztrológus, brahmin pap és földbirtokos volt. Csakúgy mint minden brahmin papi kasztból származó fiú, a nagyapám is már öt évesen beavatást nyert a szanszkrit és a hindu szertartásokba. A nagyapám 1927-ben, 12 évesen, kezdett B.K.S. Iyengarral és Indra Dévível együtt jógát tanulni T. Krisnanámácsárjától, aki a IV. Krisna Rádzsa Ódéjárnak – ismertebb nevén Mysore filozófus királyának – pártfogoltja volt. Pattabi Jois 1948-ban alapította a későbbiekben K. Pattabhi Jois Astanga Jóga Kutató Intézetként (Krishna Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute – KPJAYI) híressé vált jóga iskolát Mysore-ban, azzal a céllal, hogy tovább kutassa a jóga terápiás hatásait.

 […]

A  nagyapámmal folytatott jóga gyakorlásnak köszönhetően egyre jobban éreztem magam. Hosszútávú gyógyszerszedés helyett, néhány egyszerű jógapóz is elég volt ahhoz, hogy felerősödjem. Szinte éreztem a testem regenerálódását. Ahogyan az immunrendszerem egyre erősödött, úgy kezdtem el egyre több időt a szabadban tölteni. Sokkal több energiám volt már a szomszéd gyerekekkel játszani. Az orvosok szerint a felépülésem csodával volt határos, tekintettel arra, hogy a szervezetemet mennyire súlyosan megviselte a betegségek szinte véget nem érő sora. Később megértettem, gyógyulásom cseppet sem volt mesébe illő, pusztán annak a praktikus és logikus jógamódszernek a következménye volt, amivel a nagyapám ismertetett meg engem.”

Sharath Jois Ageless

A könyv tervezet megjelenése: 2020. december.

Hamarosan előrendelhető!

A könyv közösségi média oldalát itt találod. Minden megosztást köszönünk!

Kortalanul – egy jógi titkai a hosszú és egészséges élethez

1200x628

Le tudjuk lassítani az időt? Megőrizhető a fiatalság? Lehetséges magas életkort megélni erősen és egészségesen? Legújabb könyvében Sharath Jois, az astanga jóga guruja feltárja előttünk az ifjúság forrásának, a kortalanságnak a titkát, és olyan egyszerű és bárki számára megvalósítható életmódbeli változtatásokat javasol, amelyek segítségével mind az elménket, mind a testünket egészségesebbé varázsolhatjuk.

A szerző a jógafilozófiát saját életéből vett anekdotákkal átszőve, olvasmányos formában tárja elénk gondolatait a jógikus életmódról, osztja meg velünk bevált házi receptjeit, hagyományos jógikus és ájurvédikus gyógymódokat és egyszerű, gondosan kiválasztott jógagyakorlatokat (ászana, légzés és meditáció). Tippeket kapunk ahhoz, hogyan étkezzük, aludjuk és éljünk tudatosan, hogyan gondoskodjunk magunkról, másokról és környezetünkről, azaz hogyan alakítsunk ki egy olyan életmódot, ami lehetővé teszi, hogy hosszú, tartalmas, örömteli és egészséges életet éljünk.

Sharath Jois, annak a legendás 2009-ben elhunyt Sri Patthabi Joisnak az örököse és unokája, aki megalapította az astanga jógát, és az évek során tanította Madonnát, Stinget, Gwyneth Paltrow-t és sok más hírességet szerte a világon. Sharath vallja, hogy a jóga mindenkinek szól, korra, nemre és vallási hovatartozásra való tekintet nélkül.

Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy ez a világszerte megjelent sikerkönyv a Bandha Works Jógaiskola gondozásában láthat napvilágot Magyarországon.

Felelős szerkesztők: Seres Hajnal és Szalai István.

A könyv tervezet megjelenése: 2020. december.

Hamarosan előrendelhető!

A könyv közösségi média oldalát itt találod. Minden megosztást köszönünk!

Bandha Works Jógaiskola

A Bandha Works jógaiskolát három mérnök alapította. Összeköt bennünket a törekvés, hogy a tradicionális astanga vinyásza jógát népszerűsítsük Magyarországon. Mi maguk is elkötelezett gyakorlói vagyunk az irányzatnak, minden évben az astanga jóga fővárosába, a dél-indiai Mysore-ba utazunk, ahol...

Bandha Works FaceBook oldala

Mysore program

Az astanga vinyásza jógát tradicionálisan Mysore stílusban oktatják. A módszer ötvözi a csoportos órák és az egyéni gyakorlás előnyeit. Lényege, hogy a teremben az összes gyakorló a saját légzésének ritmusára önállóan végzi a sorozatot, ezáltal az oktató mindenkinek egyénre szabott igazításokat, utasításokat tud adni, anélkül, hogy ez megzavarná az óra dinamikáját. Ráadásul… (folytatás)

© 2013 Bandha Works - All Rights Reserved