Böjt

g2

„Ha böjtölsz és szervezeted kitisztul, akkor isteni fény fog szétáradni benned.”

Author Photo
Mahatma Gandhi
India

Méregtelenítésre fel!

Már régóta készül ez a bejegyzés, ugyanis a böjt körül igencsak sok a kérdőjel, nagyon sokan kérdeznek engem arról hogyan, miként csinálják, mik az alapszabályok, hogyan fogjanak egyáltalán neki. Most megpróbálok nektek összefoglalni egy rövid tuti kis útmutatást a témában, léböjt formájában.
Egy jó kis böjt az egyik legjobb módja a méregtelenítésnek. Egyrészt mert nagyon hatékonyan visszaállítja az esetleges kibillenéseket a szervezetünkben, másrészt az ily módon helyreállított egyensúlyt viszonylag könnyű megtartani, hosszú távon, ha odafigyelünk magunkra. És persze spirituális szempontból is igen jó gyakorlat.

Néhány alapszabály:

  • Télen tilos böjtölni, tavasszal és ősszel a legideálisabb,
  • 3 napnál hosszabb böjtöt egy évben csak egyszer lehet végezni,
  • A böjtre mindig megfelelően rá kell készülni,
  • A böjt megtörése legalább fele annyi ideig tartson, mint maga a böjt.

Előkészületek

Ez az egyik legfontosabb része a böjtnek, hajlamosak vagyunk elsiklani felette, pedig ezzel tudjuk igazán megalapozni, hogy a kúránk sikeres legyen. Először is gondolatban felkészülünk. Tisztázzuk magunkban, hogy hamarosan böjtölni fogunk, tudatosítsuk, hogy mindezt a testi és lelki egészségünk érdekében tesszük, saját magunkért, és megpróbálunk a lehető legtürelmesebbek lenni magunkkal. Ezután megtervezünk mindent, beszerezzük a szükséges eszközöket, ételeket, átgondoljuk a teendőket. És már kezdődhet is a felkészülés, ami ez esetben 1 hét.

Egy héttel a böjt előtt elkezdjük a mindennapos munkát, odafigyelést, ami a következőkből áll:

  • Elkezdünk meleg és lédús ételeket fogyasztani, nem is akárhogyan,
  • Tudatosan vegyünk magunkhoz minden táplálékot, az elkészítéskor a figyelmünk az elkészítésen legyen. Amikor „eszünk” akkor ne figyeljünk másra, ne menjen zene, ne olvassunk, csak az „evésre” figyeljünk, az étel ízére, színére, illatára, és persze ha lehetőségünk van rá és az étel is olyan, együnk kézzel.
  • Fokozzuk a folyadékbevitelt.
  • Az egész böjt alatt és már a felkészülésnél is csökkentsük a teendőinket, inkább olvassunk spirituális témájú könyveket, meditáljunk, figyelmünket kicsit fordítsuk befelé.
  • Csendesedjünk el.
  • Minden nap masszíroztassuk meg magunkat, vagy ha erre nincs lehetőségünk akkor masszírozzuk magunkat valamilyen jó minőségű hidegen sajtolt olajjal (pl. szezámmagolaj) Az egész testünket alaposan. Ez segít kimozdítani a méreganyagokat a helyéről.
  • Reggel éhgyomorra és este vacsora előtt együnk meg egy tk gyógynövényes gí-t (8dkg gí +1ek ezerjófű +1ek gyömbérpor)
  • Kétszer menjünk el szaunázni vagy gőzbe, ha erre nincs lehetőségünk akkor egy otthoni kiadós forró fürdő is megteszi.
  • Aludjunk eleget, kerüljük az intenzív fizikai, lelki igénybevételt.

A böjt

A következőkben egy tuti receptet találtok, arra, hogy mégis hogyan táplálkozzunk a böjt alatt. Én mégis azt mondanám, hogy befelé, a szervezet jelzéseire figyelve válasszuk meg a táplálékot ezen időszakra, ha valami nagyon nem esik jól, akkor azt hagyjuk el, helyettesítsük mással. Ami itt van nem szentírás, mindannyian mások vagyunk. Ha úgy érezzük idő előtt meg kell törnünk a böjtöt akkor azt a böjt megtörésének megfelelően tegyük (ne nyomjunk be egy egész pizzát egyből).

Miket „együnk”

A frissen facsart vagy préselt zöldség- és gyümölcslevek rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak (dobozos társaikkal ellentétben olyan enzimek is vannak a friss levekben, melyek hamar elillannak), a gyümölcslevek természetes cukortartalmának köszönhetően elűzhető az éhségérzet és az agy is kap elegendő energiát ahhoz, hogy elvégezze mindennapos tevékenységét. 3-4 napos böjt ideális. Ennyi idő elég a méregtelenítéshez.

A napi étkezéseinknél a következőt kövessük: Délelőtt gyümölcs, délután zöldségek levét igyuk.
Sokat segíthet ha a frissen préselt levek mellett zöldséglevest főzünk magunknak és annak a levét isszuk.
Végig a böjt alatt megengedett sőt ajánlott a gyógyteák fogyasztása, ezek közül is a vértisztító teák/teakeverékek.

A böjt megtörése

Mint azt már a bejegyzés elején is írtam, legalább annyi idő legyen, mint a böjt fele. Tehát ha 3 napos a böjtünk, akkor 1,5 nap. Fokozatosan térjünk vissza a szilárd táplálékra. Első körben elkezdhetjük a zöldséglével együtt megenni a levesben főtt zöldségeket. Utána pedig áttérhetünk a nagyon nagyon durván megfőzött rizsre, majd tehetünk bele könnyen emészthető zöldségeket mint pl cukkini. És ezeket az ételeket fűszerezzük valamilyen módon, hogy kellőképpen felélesszük az emésztő tüzünket.
A sadhaka számára a böjt nemcsak azt jelenti, hogy kihagy egy-két étkezést, hanem elsősorban azt, hogy leküzdi rossz szokásait, gondolatait, s hogy testileg és lelkileg megpróbál távol maradni a hiábavaló dolgoktól. A böjt több mint nem evés, egy tudatosan és önzetlenül bemutatott testi-lelki áldozat, illetve felajánlás. A böjtölés az önfegyelem fejlesztésének eszköze és lehetőség a jobb önismeretre. Növeli belső erőnket, ezáltal könnyebben szembe tudunk nézni a mindennapok megpróbáltatásaival. Megismerteti velünk saját gondolatainkat, és céltudatosságra, kitartásra, nevel. A böjt fogékonyabbá, érzékenyebbé tesz, és segítségével fejlődik az intuíciónk. Ilyenkor nyitottabbá válunk a finomabb síkokra, könnyebbé válik befogadni mindazt ami a durva anyagi világon túl van.

Ételfelajánló mantra:

OM BRAHMARPANAM BRAHMA HAVIR, BRAHMAGNAU BRAHMANA HUTAM
BRAHMAIVA TENA GANTAVYAM, BRAHMA KARMA SAMADHINA
Az áldozati cselekedet, a szertartás Brahman (Isten).
A felajánlott áldozat (táplálék) is Brahman.
Aki bemutatja az áldozatot, Brahman.
Az áldozati tűz (emésztés) szintén Brahman.
Aki mindenben (minden művében) felismeri Őt, az éri el Brahmant.

Teakeverék tipp: borsmentalevél, hibiszkuszvirág, csalánlevél, nyírfalevél, gyermekláncfűgyökér levelekkel, Elkészítése: 2 evőkanálnyi teakeveréket 1 liter vízzel forrázz le, hagyd állni 5 percig, majd szűrd le!

Néhány zöldség-gyümölcs tipp:
Gyógyító zöldségek
Cékla: olyan aminosavat, betanint tartalmaz, amely serkenti a májsejtek működését, ezáltal a méregtelenítési folyamatokat is; betanintartalmánál fogva pedig a baktériumok szaporodását gátolja a bélben;
Sárgarépa: illóolajai fokozzák a gyomor és a belek vérellátását, segítve ezáltal az emésztést, valamint sejtvédő, vérzsírszint-csökkentő és méregtelenítő hatással is rendelkezik;
Zeller: lúgos kémhatású, segíti a vizeletelválasztást, s mivel szabályozza a szervezet vízháztartását, hasznos tagja a méregtelenítő programoknak;
paradicsom: vízhajtó, bélműködésserkentő, béltisztító és élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz;
Uborka: e nagyon alacsony energiatartalmú zöldségfélének különös bőrtisztító hatást tulajdonítanak;
Retek: a benne található szulforafinok segítik a bélflóra működését, epeserkentő és nyálkaoldó hatással rendelkezik; kiváló vízhajtó és méregtelenítő;
savanyú káposzta: serkenti a bélműködést, béltisztító, gyulladásgátló és vérképző hatású.

Gyógyító gyümölcsök
Narancs: serkenti az anyagcserét, sok antioxidáns hatású vitamin található benne;
Grépfrút: béltisztító, gyulladáscsökkentő, baktérium- és gombaölő hatással rendelkezik;
Alma: emésztésserkentő, nyugtató hatású;
Ananász: emésztést serkentő.

Kellemes megtisztulást!

Gyógyít Ani

Bevezetés az ájurvédába

Huck Ani ayurveda

Ha a jóga útjára lép az ember, vagy az ember lánya, akarva akaratlanul is találkozik ezzel a sokak számára már ismert, de néhányaknak még idegen szóval.

AYURVEDA vagy ÁJURVÉDA.

Mi is ez? És hogyan kapcsolódik egyáltalán a jógához?
A következő bejegyzésben erről lesz szó. Érthetően és élvezhetően próbálom szemetek elé tárni az ájurvéda csodáját nagyon röviden.

Kezdjük tehát az elején. Ez egy tudomány, nem is akármilyen, ez egy holisztikus tudomány, mely azt jelenti: a teljességre, az egészre törekvő, az a gyógyítási mód, melynél figyelembe veszik a beteg értelmi, fizikai és szociális állapotát is. De az ájurvéda még ennél is több, hiszen nem csak a betegekkel, betegségekkel foglalkozik, útmutatást ad a mindennapokban, hogy egyensúlyban legyünk. Eszerint a szemlélet szerint a bennünk lévő mikrokozmosz a minket körülvevő világgal, folyamatos kölcsönhatásban van. Lényünk folyamatosan reagál a minket érő hatásokra, történjenek azok bármilyen síkon. És bizony ezek a hatások kibillenthetnek és ki is billentenek minket egyensúlyi állapotunkból. Ez a tudomány érthető, a mindennapokban alkalmazható tudást ad nekünk, mellyel életminőségünket javíthatjuk, betegségeinket meggyógyíthatjuk, embertársainkkal harmóniában élhetünk, és természetesen spirituális fejlődésünk érdekében is tehetünk. Hiszen az a tudatosság mellyel megajándékozzuk magunkat, nagyban segítségünkre lehet bármilyen úton is járjunk.
Tehát erre a komplexitásra utal a bizonyára sokak számára ismert aforizma melyet az ájurvéda jelentéseként szokás emlegetni:

AZ ÉLET TUDOMÁNYA

Ayurveda-Courses-Kerala-Kannur-Ayurveda-Institute

De honnan is jön?
Indiából. A Védákban már olvashatók az ájurvéda alapjai, melyek a Védák szerint időtlen idők óta léteznek, és kb ie 5000 évvel kezték el lejegyezni. A tudósok pedig úgy ie. 2900 és 3100 közé teszik a legrégebbi Védát a Rig Védát. Meg persze ott van a Charaka Samhita és a Sushruta Samhita a két, az ájurvéda szempontjából mondhatni alapmű melyet kb ie. 1000 és iu. 1000 között jegyeztek le.
Szóval mindenesetre leszögezhetjük, hogy elég régi, bejáratott tudomány.

De miért nyúlnánk az ájurvédához, amikor lemehtünk a gyógyszertárba is?
Véleményem szerint nem kell egyből kidobni a gyógyszereinket, és végleg felmondani a társadalombiztosítást (azért sem mert asszem kötelező), de érdemes megvizsgálni, hogy milyen lehetőségeink vannak ha gyógyulni vágyunk, vagy csak életminőségünket kívánjuk jobbá tenni. A két gyógyítási rendszer között alapvető különbségek vannak, ezen érdemes elgondolkozni egy kicsit.
A nyugati orvoslás az ájurvédához képest gyerekcipőben jár, és a páciensek megközelítése teljes mértékben eltér. A nyugati gondolkodás általában az általánosításon alapul, a megértés kulcsa, a kutatás, elemzés, logika. Átlageredmények, átlgember, átlagsúly… Ezzel szemben keleten az elfogadás, megismerés és tapasztalat az alap. A Keleti kultúrában minden esetben az egyént veszik alapul, és az ő sajátosságaihoz képest alkalmazzák a gyógymódokat. Eszerint a nézőpont szerint nincs két egyforma ember, ami az egyiknek gyógyír a másiknak lehet, hogy méreg.
Másik szempontból pedig nyugaton általában a tüneteket kezelik, sokszor olyan szerekkel, melyek leterhelik a szervezetet, és ne adj isten más tüneteket is okoznak. Ezzel szemben a természetes gyógymódok, alapvető változásokat idéznek elő szervezetünkben anélkül, hogy feleslegesen terhelnék azt. Persze ehhez kitartás kell, hiszen ezeket a természetes szereket az esetek nagy többségében kúraszerűen kell alkalmaznunk, hogy elérjük a kívánt eredményt.

Mégis hogyan jön a kettő egymáshoz? Mármint a jóga meg az ájurvéda?
Ez igazán egyszerű és ésszerű. A két tudomány elég közel áll egymáshoz, azonosak a gyökereik, olyannyira, hogy az ájurvéda alapja a Sankhya filozófia, és mint azt a szorgos jógik tudják, akik meg még nagyon az elején vannak azoknak meg elmondom, Patanjali jóga szútrái is e filozófiai rendszerből szökkentek szárba. A Mac gépünkre se használunk olyan programot amit Windowsra készítettek, mert lehet, hogy nem kompatibilis 🙂 hehe
A jóga illetve a jógi elsősorban az ájurvédát hívja segítségül, ha valamilyen betegség vagy kellemetlen tünet hátráltatja őt a gyakorlásában. Illetve vica-verza, az ájurvéda is előszeretettel hívja segítségül a jóga gyakorlatait, azok köztudott gyógyító mellékhatása miatt.

Végigolvasva ezt a bejegyzést Ani szemüvegén át egy icipici bepillantást kaphattatok a tudományba, mely kéz a kézben jár a jógával, segítve a sadhaka útját 🙂

Folytatása következik…..

Om Tat Sat

Huck Anett

Bandha Works Jógaiskola

A Bandha Works jógaiskolát három mérnök alapította. Összeköt bennünket a törekvés, hogy a tradicionális astanga vinyásza jógát népszerűsítsük Magyarországon. Mi maguk is elkötelezett gyakorlói vagyunk az irányzatnak, minden évben az astanga jóga fővárosába, a dél-indiai Mysore-ba utazunk, ahol...

Bandha Works FaceBook oldala

Mysore program

Az astanga vinyásza jógát tradicionálisan Mysore stílusban oktatják. A módszer ötvözi a csoportos órák és az egyéni gyakorlás előnyeit. Lényege, hogy a teremben az összes gyakorló a saját légzésének ritmusára önállóan végzi a sorozatot, ezáltal az oktató mindenkinek egyénre szabott igazításokat, utasításokat tud adni, anélkül, hogy ez megzavarná az óra dinamikáját. Ráadásul… (folytatás)

© 2013 Bandha Works - All Rights Reserved