Bevezetés az ájurvédába

Huck Ani ayurveda

Ha a jóga útjára lép az ember, vagy az ember lánya, akarva akaratlanul is találkozik ezzel a sokak számára már ismert, de néhányaknak még idegen szóval.

AYURVEDA vagy ÁJURVÉDA.

Mi is ez? És hogyan kapcsolódik egyáltalán a jógához?
A következő bejegyzésben erről lesz szó. Érthetően és élvezhetően próbálom szemetek elé tárni az ájurvéda csodáját nagyon röviden.

Kezdjük tehát az elején. Ez egy tudomány, nem is akármilyen, ez egy holisztikus tudomány, mely azt jelenti: a teljességre, az egészre törekvő, az a gyógyítási mód, melynél figyelembe veszik a beteg értelmi, fizikai és szociális állapotát is. De az ájurvéda még ennél is több, hiszen nem csak a betegekkel, betegségekkel foglalkozik, útmutatást ad a mindennapokban, hogy egyensúlyban legyünk. Eszerint a szemlélet szerint a bennünk lévő mikrokozmosz a minket körülvevő világgal, folyamatos kölcsönhatásban van. Lényünk folyamatosan reagál a minket érő hatásokra, történjenek azok bármilyen síkon. És bizony ezek a hatások kibillenthetnek és ki is billentenek minket egyensúlyi állapotunkból. Ez a tudomány érthető, a mindennapokban alkalmazható tudást ad nekünk, mellyel életminőségünket javíthatjuk, betegségeinket meggyógyíthatjuk, embertársainkkal harmóniában élhetünk, és természetesen spirituális fejlődésünk érdekében is tehetünk. Hiszen az a tudatosság mellyel megajándékozzuk magunkat, nagyban segítségünkre lehet bármilyen úton is járjunk.
Tehát erre a komplexitásra utal a bizonyára sokak számára ismert aforizma melyet az ájurvéda jelentéseként szokás emlegetni:

AZ ÉLET TUDOMÁNYA

Ayurveda-Courses-Kerala-Kannur-Ayurveda-Institute

De honnan is jön?
Indiából. A Védákban már olvashatók az ájurvéda alapjai, melyek a Védák szerint időtlen idők óta léteznek, és kb ie 5000 évvel kezték el lejegyezni. A tudósok pedig úgy ie. 2900 és 3100 közé teszik a legrégebbi Védát a Rig Védát. Meg persze ott van a Charaka Samhita és a Sushruta Samhita a két, az ájurvéda szempontjából mondhatni alapmű melyet kb ie. 1000 és iu. 1000 között jegyeztek le.
Szóval mindenesetre leszögezhetjük, hogy elég régi, bejáratott tudomány.

De miért nyúlnánk az ájurvédához, amikor lemehtünk a gyógyszertárba is?
Véleményem szerint nem kell egyből kidobni a gyógyszereinket, és végleg felmondani a társadalombiztosítást (azért sem mert asszem kötelező), de érdemes megvizsgálni, hogy milyen lehetőségeink vannak ha gyógyulni vágyunk, vagy csak életminőségünket kívánjuk jobbá tenni. A két gyógyítási rendszer között alapvető különbségek vannak, ezen érdemes elgondolkozni egy kicsit.
A nyugati orvoslás az ájurvédához képest gyerekcipőben jár, és a páciensek megközelítése teljes mértékben eltér. A nyugati gondolkodás általában az általánosításon alapul, a megértés kulcsa, a kutatás, elemzés, logika. Átlageredmények, átlgember, átlagsúly… Ezzel szemben keleten az elfogadás, megismerés és tapasztalat az alap. A Keleti kultúrában minden esetben az egyént veszik alapul, és az ő sajátosságaihoz képest alkalmazzák a gyógymódokat. Eszerint a nézőpont szerint nincs két egyforma ember, ami az egyiknek gyógyír a másiknak lehet, hogy méreg.
Másik szempontból pedig nyugaton általában a tüneteket kezelik, sokszor olyan szerekkel, melyek leterhelik a szervezetet, és ne adj isten más tüneteket is okoznak. Ezzel szemben a természetes gyógymódok, alapvető változásokat idéznek elő szervezetünkben anélkül, hogy feleslegesen terhelnék azt. Persze ehhez kitartás kell, hiszen ezeket a természetes szereket az esetek nagy többségében kúraszerűen kell alkalmaznunk, hogy elérjük a kívánt eredményt.

Mégis hogyan jön a kettő egymáshoz? Mármint a jóga meg az ájurvéda?
Ez igazán egyszerű és ésszerű. A két tudomány elég közel áll egymáshoz, azonosak a gyökereik, olyannyira, hogy az ájurvéda alapja a Sankhya filozófia, és mint azt a szorgos jógik tudják, akik meg még nagyon az elején vannak azoknak meg elmondom, Patanjali jóga szútrái is e filozófiai rendszerből szökkentek szárba. A Mac gépünkre se használunk olyan programot amit Windowsra készítettek, mert lehet, hogy nem kompatibilis 🙂 hehe
A jóga illetve a jógi elsősorban az ájurvédát hívja segítségül, ha valamilyen betegség vagy kellemetlen tünet hátráltatja őt a gyakorlásában. Illetve vica-verza, az ájurvéda is előszeretettel hívja segítségül a jóga gyakorlatait, azok köztudott gyógyító mellékhatása miatt.

Végigolvasva ezt a bejegyzést Ani szemüvegén át egy icipici bepillantást kaphattatok a tudományba, mely kéz a kézben jár a jógával, segítve a sadhaka útját 🙂

Folytatása következik…..

Om Tat Sat

Huck Anett

Bandha Works Jógaiskola

A Bandha Works jógaiskolát három mérnök alapította. Összeköt bennünket a törekvés, hogy a tradicionális astanga vinyásza jógát népszerűsítsük Magyarországon. Mi maguk is elkötelezett gyakorlói vagyunk az irányzatnak, minden évben az astanga jóga fővárosába, a dél-indiai Mysore-ba utazunk, ahol...

Bandha Works FaceBook oldala

Mysore program

Az astanga vinyásza jógát tradicionálisan Mysore stílusban oktatják. A módszer ötvözi a csoportos órák és az egyéni gyakorlás előnyeit. Lényege, hogy a teremben az összes gyakorló a saját légzésének ritmusára önállóan végzi a sorozatot, ezáltal az oktató mindenkinek egyénre szabott igazításokat, utasításokat tud adni, anélkül, hogy ez megzavarná az óra dinamikáját. Ráadásul… (folytatás)

© 2013 Bandha Works - All Rights Reserved