
Sokan sokféleképpen határozzák meg kit is hívunk jóginak vagy éppenséggel jógininak. Íme egy lehetséges ámde elég szigorú, egyébiránt meg elgondolkodtató kategorizáció.
A legtöbb Indiába látogató jógagyakorlók már biztos hallotta a Gurujától vagy idősebb indiaiaktól ennek a régi, közszájon forgó közmondásnak valamely változatát:
“A jógi naponta egyszer, a bógi kétszer, a rógi háromszor étkezik, a halott ember négyszer.“ – Sharath Jois változata
De mit is jelentenek ezek a kifejezések?
Jógi – Egy jóginak megvan az elhivatottsága, hogy a magasabb cél útját kövesse és a bölcsessége, amelyet az idő és a történelem is próbára tett. A személyisége nem vágyakozik, akar vagy részesít előnyben valamit, ami a döntéshozatal útjába állhat, minthogy nincs választás két dolog között a jógi felfogásában. Csak egy másik ember szempontjából lenne választás és ez egy jógit szigorúnak vagy rigidnek láttathat.
Bógi – Olyan valaki, aki falja az életet – a materiális javak irányában nincs fegyelmezettsége, noha úgy gondolja, van. Az elméjét elfedi a radzsasz és a tamasz, élvezi az életet és minden elutasít, ami nem élvezetet okoz. A felfogása ködös és tompa. Olyan életet él, ami az örömök hajszolásáról szól és mivel a fájdalom ennek az érmének a másik oldala, ezért folyamatosan ingadozik, nem tud elköteleződni a kényelem keresése miatt. Az ítélőképessége is hiányzik. Azt szeretik, ami népszerű és divatos az adott pillanatban. 6 órát várnak a sorban, amikor kijön az új iphone vagy a közösségi médiára posztolnak magukról képet jógapózokban.
Rógi – A róga jelentése betegség. A rógi olyan életet él, amelyben a saját tudatlansága alkotja a betegséget. Még ha nem is ismerik föl, olyan életet élnek, amely betegségtől terhes. Nem tudják átélni a boldogságot a rossz egészségük miatt. Az elme és a test egészsége az első lépés a boldogsághoz. Egy betegséget hordozni olyan, mintha rablánc lenne a bokára kötve. Az érzékei és a felfogása nem működik rendesen, gátlásos és ezért az ítélőképessége sem helyes és a döntések, amiket hoz, nem szolgálják az egészségét. Az a közmondás sokat elmond erről az állapotról, amely szerint ha valaki sárgaságban szenved, akkor egy fehér falat is sárgának fog látni. Mindent csak a betegségén keresztül lát. Nem tud semmi másról, mert az kívül esik a felfogásán.
Kifejezéseket fordította: Horváth Eszter